Kościół

Architektura

Kościół w Wilkowisku to świątynia drewniana, wzniesiona według zasad konstrukcji zrębowej, oszalowana poziomo. Posiada jedną nawę, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia z dawną lożą kolatorską na piętrze. Do nawy przylegają: kaplica (od południa), kruchta (od północy) oraz przedsionek kwadratowej wieży (od frontu). Siodłowy blaszany dach wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zakończona baniastym hełmem. Kościelna wieża wzniesiona jest na planie kwadratu. Podzielona jest na kilka kondygnacji przez odsadzkę i zadaszenia. Dwa najwyższe piętra zdobione są niewielkimi pilasterami i fryzem arkadowym. Całość wieńczy baniasty barokowy hełm.

Wnętrze

Do kościoła prowadzą dwa wejścia z ozdobnymi nadprożami. Wnętrze świątyni nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany pokrywa drewniana boazeria, która doskonale komponuje się z innymi drewnianymi elementami wyposażenia. Ważne daty z życia parafii zostały wyrzeźbione nad wejściem z kościoła do zakrystii.

Ołtarze

Ołtarz główny

Pochodzi ze starego kościoła w Limanowej. Wykonany jest w stylu późnego baroku. Znajduje się w nim rzeźba Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz obraz ,,Matka Boska Dobrej Opieki z początku XVIII wieku. W górnej części ołtarza znajduje się barokowy wizerunek patronki kościoła – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Ołtarze boczne

Wykonane w stylu barokowym w latach 1926-1935 przez Antoniego Wróbla.

• Ołtarz z obrazem Serce Jezusa
  • Ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • Ołtarz z obrazem Święty Józef z Dzieciątkiem

Wyposażenie kościoła

W kościele znajduje się wiele interesujących elementów wyposażenia, w większości wykonanych z drewna:

• neobarokowa ambona z 1926 r.
  • kamienna chrzcielnica z początku XX wieku
  • drewniane konfesjonały, wykonane przez Władysława Stolarza
  • obrazy Drogi Krzyżowej